Aktualnie znajdujesz się na: Strona głównaOfertaBOKS/KICKBOXINGHistoria boksu

Historia boksu

 • Historia Boksu

  1332929184_boks.jpg

  Walka na pięści jest jednym z najstarszych sportów walki, znanym już w starożytnej Grecji i Rzymie, który znajdował się w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu w walce elementów sztuki pięściarskiej znaleźć możemy w przebogatej literaturze starogreckiej. Wystarczy wspomnieć o pojedynku jednego z Argonautów Polideukesa z królem Bitynii - Amykosem. Starciu Boskiego Apollo z potworem Pythonem w Delfach. Nie sposób pominąć pojedynek stoczony pomiędzy Epejosem, a Euraliosem podczas Igrzysk pośmiertnych na cześć Achillesa pod Troją. Czy w końcu o wspaniałym kunszcie Odyseusza, który precyzyjnym ciosem powalił podjudzanego przez ubiegających się o względy Penelopy zalotników butnego żebraka - Irosa.

  Właśnie w starożytnej Grecji boks przybrał formę konkurencji sportowej. Dyscypliny, której zawodnicy dostąpili zaszczytu startu w jedynej w swoim rodzaju imprezie - Igrzyskach Olimpijskich, najważniejszych spośród Igrzysk Panhelleńskich. Pierwszym zwycięzcą - i zarazem twórcą pierwszych przepisów dotyczących sportowej walki na pięści był Onomastos ze Smyrny, zdobywca lauru olimpijskiego podczas Igrzysk 23. Olimpiady w 688r. pne. Z kolei niedoścignionym rekordzistą w ilości zwycięstw w olimpijskich turniejach pięściarskich był Tisandros z Naxos, który aż czterokrotnie (572r pne; 568r pne 564r. pne; 560r pne), w dolinie rzeki Alfejos w Olimpii na Peloponiezie, odbierał symbol zwycięstwa. Wypada zauważyć, że rekord do dnia dzisiejszego nie został pobity.

  Zmierzch pięściarstwa starożytnego wiąże się z upadkiem idei przeprowadzania Starożytnych Igrzysk Olimpijskich. Stało się to za sprawą edyktu cesarza Teodozjusza I Wielkiego, który w 393r. ne zakazał organizacji Igrzysk jako świąt pogańskich. Statyczne bijatyki dwóch zawodników były bardzo brutalne i czasem kończyły się śmiercią. Walki te, toczone z minimalną ilością reguł, niewiele miały wspólnego z boksem – sportem.

   
  Data publikacji: 2012-03-28 12:06:24
  więcej