Aktualnie znajdujesz się na: Strona głównaOferta KARATE SHINKYOKUSHINKarate i samoobrona

Karate i samoobrona

  • Karate jako samoobrona
    Karate daleko wyprzedza inne sztuki walki pod względem możliwości samoobrony. Efektywność karate bierze się z zróżnicowania technik, które można zastosować w każdym momencie.Toteż na całym świecie istnieje duże zapotrzebowanie na kwalifikowanych specjalistów karate wobec zatrudniania ich przez wojsko i policje.Najważniejsze przyczynę popularności karate, jako środka samoobrony jest krótki termin przyswojenia podstawowych elementów karate niezależnych od wieku i płci.

    Druga przyczyna to zamknięty system bloków kryjących całe ciało charakterystyczny dla karate. Odpowiada on właśnie najczęściej formie ze strony chuliganów, tzn. w postaci pobicia rękami i nogami. Każdy orientuje się, że bardzo rzadko zdarza się agresywny atak w postaci przewracania, wykręcania rąk czy bicia kijem - obrona przed takimi atakami wydaje się być domeną innych sztuk walki. Panuje przekonanie, że karate jest zbudowane jedynie na technice uderzeń i kopnięć i że taka metoda samoobrony jak uwolnienie rąk z uchwytu jest domenę judo lub aikido. Jest to oczywiste nieporozumienie. Judo, aikido, karate i inne formy walki wręcz pochodzą z tajitsu i każda z nich rozwinęła swe własne cechy. Prawdą jest, że podstawową bronią karate są bloki, uderzenia i kopnięcia, nie znaczy to bynajmniej, że poszczególne techniki tajitsu nie mogę być stosowane w karate.
    Mimo potencjalnych możliwości samoobrony zwycięstwo nad przeciwnikiem bez rozpoczęcia walki jest najcięższe sztuką i stanowi jedną z podstawowych zasad karate. Przysięga Dojo stanowi etyczno - moralne zobowiązanie do nie stosowania technik karate po za dojo. W sekcjach nowoczesnego, uniwersalnego karate nie ćwiczy się typowej samoobrony, ponieważ karate zawiera ogromną ilość różnych bloków od prostych do skomplikowanych pułapek, jest więc sam w sobie doskonałą forma samoobrony.